Airijos lietuviai laukiami bažnyčioje Dubline

 

Į Airiją sotesnio gyvenimo ieškoti suplūdę emigrantai iš Lietuvos džiaugiasi galintys Dievą garbinti, sūnus ir dukteris pakrikštyti savo gimtąja kalba. Tačiau tokia galimybė Airijos lietuviams atsirado ne taip seniai - tik 2005 metais.

Vaiką krikštyti - į Dubliną

Simboliška, kad  pagal kanoninį Telšių vyskupo Jono Borutos SJ paskyrimą kunigas Egidijus Arnašius prieš ketverius metus čia atvyko būtent vasario 16-ąją. Iki šio dvasininko Airijoje neapaštalavo joks kitas lietuvių sielovados kunigas.
Minėtoji lietuvių katalikų misija yra įpareigota rūpintis ne vien Dubline įsikūrusių emigrantų, bet ir visoje Airijoje gyvenančių mūsų tautiečių sielovada.
Nors patys kunigai misionieriai paprastai pataria Krikšto, Santuokos sakramentus bei kitas svarbiausias gyvenimo akimirkas įtvirtinti Tėvynėje - savo artimiausių giminaičių būryje, vis dėlto ne visi emigrantai turi galimybių kuriam laikui palikti darbą ir kelias dienas sugaišti kelionei.
Dėl įvairiausių gyvenimiškų aplinkybių negalintys sugrįžti į Lietuvą mūsų tautiečiai laukiami Airijos sostinėje Dubline, Šv.Andriejaus bažnyčioje.
Dėl krikštynų, kitais dvasinio gyvenimo klausimais su kunigu Egidijumi Arnašiumi galima susisiekti adresu: 48 Westland Row (St.Andrew's Church), Dublin 2, taip pat  telefonais: +353 87 7477554, +353 1 6761030 arba elektroniniu paštu: arnasius@gmail.com.
Kaip patys emigrantai vienas kitam aiškina,  lietuviškos mišios vyksta "prie Pearse station esančioje bažnyčioje".
Čia jos yra aukojamos kiekvieną sekmadienį, 14 valandą.

Emigrantai - jauni žmonės

2005-ieji Airijos lietuviams reikšmingi ir dar dėl vieno dvasinę jungtį sustiprinusio fakto. Prieš ketverius metus - sausio 26-ąją buvo įregistruota Airijos lietuvių bendruomenė (ALB). Jos nariai iki šiol prisimena, su kokia džiugia nuostaba jie savo mobiliuosiuose telefonuose skaitė netikėtai iš kunigo Egidijaus Arnašiaus gautas trumpąsias žinutes,  kviečiančias kovo 13 dieną dalyvauti pirmosiose lietuviškose mišiose Dubline, Šv. Andriejaus bažnyčioje.
Į jas tuomet susirinko keturiasdešimt lietuvių. Antrosios mišios pritraukė panašų skaičių tikinčiųjų, o per Velykas sulaukta jau 120 lietuvių.
Šiuo metu Šv.Andriejaus bažnyčios skliautai regi kur kas daugiau tikinčiųjų. Pavyzdžiui, 2009-ųjų Velykų sekmadienį jų susirinko beveik pusė tūkstančio.
Vien ši sausa skaičių kalba byloja apie atliekamos lietuvių katalikų misijos Airijoje reikšmę ir svarbą.
O juk iki XXI amžiaus Airija lietuvių emigrantams buvo, vaizdžiai tariant, nežinoma žemė: joje tegyveno vos vienas, kitas lietuvis.Tačiau 1995-aisiais prasidėjus Airijos veržliam ekonominiam pakilimui, o ypač po Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 2004 metais, Airiją užliejo didžiulė naujosios emigracijos banga, ir  joje įsikūrusių atvykėlių iš Lietuvos bendruomenė tapo viena didžiausių pasaulyje.
Migracijos informacijos centro duomenimis, šiuo metu Airijoje gali gyventi ir dirbti apie šimtą tūkstančių lietuvių. Tarp jų - daugybė jaunuolių, taip pat jaunų šeimų su viena ar daugiau atžalų.
Neatsitiktinai daugumą Airijos lietuvių bendruomenės narių sudaro taip pat jauni žmonės, kurių amžiaus vidurkis yra apie 25-30 metų.

Kunigo misija - "ant ratų"

Taigi dėl Krikšto, Santuokos bei kitų sakramentų, apskritai lietuvių sielovadą Airijoje prižiūrinčiam ir ja besirūpinančiam kunigui Egidijui Arnašiui darbo netrūksta. Jis ne vien kiekvieną sekmadienį aukoja mišias Šv. Andriejaus bažnyčioje Dubline, bet ir nuolat automobiliu sukaria šimtus kilometrų - aplanko lietuvių emigrantus, įsikūrusius Monaghane, Navane, Vaterforde bei  kituose Airijos miestuose ir miesteliuose. Net Šiaurės Airijoje, formaliai priklausančioje Jungtinei Karalystei.
Dvasininko "ant ratų" misionieriška veikla neliko neįvertinta. Šių metų kovo 30 dieną lietuvių katalikų misijos Airijoje kapelionas kunigas Egidijus Arnašius buvo apdovanotas mūsų šalies Užsienio reikalų ministerijos garbės ženklu "Lietuvos tūkstantmečio žvaigždė". Garbingas apdovanojimas minėtam dvasininkui Vilniuje įteiktas už lietuvybės puoselėjimą ir lietuvių telkimą.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas padėkojo svetur dirbantiems dvasininkams už tai, kad puoselėja lietuvybės ugnelę, burdami lietuvius ir sukurdami jaukias lietuvybės salas, steigia lietuviškas mokyklėles ir rūpinasi iš gimtinės išvykusiais lietuviais.
"Jūs esate šių dienų maironiai ir tumai-vaižgantai, kurie supranta, kad lietuvis gali būti laimingas tik išlaikydamas savo kalbą, papročius ir ryšį su Tėvyne", - sakė ministras Vygaudas Ušackas, pats kelerius metus dirbęs diplomatu Jungtinėje Karalystėje.
Beje, šiemet 41-ąjį gimtadienį atšventęs kunigas Egidijus Arnašius nėra naujokas misionieriško darbo srityje.
Žemaitis (nuo Tauragės kilęs) kunigas iki tarnystės Airijoje trejus metus dirbo kapelionu kitame žemyne - tolimojoje saulėtoje Australijoje, Melburno mieste. Čia,  svečioje šalyje, jau daugiau nei pusšimtį metų gyvena dėl sovietinės okupacijos Lietuvą palikę išeiviai bei jų palikuonys. Jiems šiltai bendraujantis, muzikuoti mėgstantis kunigas Egidijus Arnašius paliko neišdildomą įspūdį. O tarnystė Australijoje pačiam kunigui davė neįkainojamos patirties, pasitarnavusios naujai misijai Airijoje. 

(Straipsnyje naudotasi 1000odiseja.lt bei kitais atviraisiais viešosios informacijos šaltiniais)

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 5 (3 balsai)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms