Kaip išsirinkti krikšto tėvus

2012-02-02

Kiekviena šeima, besiruošianti krikštyti vaikelį, tikisi, jog krikšto tėvai nebus tik žmonės sudalyvavę krikštynų ceremonijoje, bet metams bėgant rūpinsis vaiko dvasiniu gyvenimu, bendraus su juo, domėsis kaip sekasi. 

Išrinkti krikštatėvius kūdikiui ar mažam vaikui pagal bažnyčios nuostatus turi tėvai, tuo tarpu jau vyresnis vaikas krikštatėvius gali pasirinkti pats. Verta apsvarstyti, ar norite, kad vaiko krikšto tėvais taptų giminės ar tiesiog labai artimi žmonės, nesusiję su jumis giminystės ryšiais. 

Giminystės ryšiai

Šeimos, norinčios, kad vaikelio krikštatėviais taptų kas nors iš giminių, linkusios manyti, kad tokiu atveju įsipareigojimo jausmas krikšto vaikui yra žymiai stipresnis, nei renkantis krikšto tėvus iš draugų rato, kadangi  draugai gali atitolti, galų gale draugystė gali net nutrūkti. Kai kurie renkasi gimines vien dėl tam tikro mainų pobūdžio: „tu būk mano vaiko krikštatėviu šiandien, o aš vėliau būsiu tavojo vaiko". Iš dalies tai nėra gerai, nes lyg ir pasirinkimas padarytas,  bet tėvai dažnai net nepasidomi ar tas žmogus yra tikintis, ar galės dvasiškai ugdyti jų atžalą.

Draugų ratas

Išreiškiantys norą, kad draugai taptų vaiko dvasiniais mokytojais, argumentuoja tai tuo, kad šeimos nariai ir kiti giminės jau ir taip džiaugiasi glaudžiais santykiais, todėl artimojo, kaip krikštatėvio vaidmuo  sumenkės.

Statusas ir turtas

Treti nesigilina ar rinktis iš draugų rato, ar iš giminių, bet kreipia dėmesį į tai, ar krikštatėviai turės galimybę džiuginti vaiką materialiomis dovanomis. Praeityje, vienas iš krikšto tėvų vaidmenų buvo finansinis rėmėjas, duodantis santaupų juodai dienai krikšto vaikui. Iš tiesų, krikšto dovana dažniausiai būdavo sidabrinė arba didelės finansinės vertės, kad padėtų vaikui įsikurti gyvenime. Turtingi krikšto tėvai galėdavo – ir vis dar gali – net palikti materialią dovaną savo krikšto vaikui testamentu. Tačiau kuomet krikštatėvių ieškoma tarp pasiturinčių draugų ar giminių, kartais net nespėjama atkreipti dėmesio į jų vertybes, gebėjimą padėti išauginti dorą, dvasiškai išsilavinusį žmogų. Tad  bažnyčia primena, jog svarbiausia, kad krikšto tėvai būtų turtingi dvasiškai.

Tinkamas pasirinkimas

Išanalizuokite savo ryšius su draugais ir šeima ir pasirinkite kažką, kas bendrautų su jūsų vaiku ilgai, nepaisant to, kas gali atsitikti per tuos metus. Jūsų ir jų gyvenimai gali pasukti skirtingais keliais, jūsų draugai gali keistis, šeimos dinamika gali kisti, tad  turite būti tikri, kad jūsų pasirinktas žmogus, nepaisant visko, laikysis savo, kaip krikšto tėvo ar krikšto mamos, pareigų. 

Taip pat išanalizuokite jų ryšius. Ar jie susituokę? Ar jie turi savo vaikų, kuriems turi paskirti daug laiko, ar jie vieni, neturintys savo vaikų? Ar jiems patinka vaikai? Ar jie gyvena netoliese, ar toli? Analizuodami, kas jie yra ir kokios yra jų jau turimos pareigos, susidarysite aiškesnį vaizdą, kas galėtų būti geras krikšto tėvas.

Vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai ar kandidatas į krikštatėvius bus tinkamas pavyzdys mažajam krikščioniui, ar išpažįsta tą patį tikėjimą, kaip ir vaiko tėvai, ar jis yra kantrus ir supratingas, turintis aukštas moralines vertybes? Be galo svarbu, kad krikštatėvis suprastų Krikšto sakramento reikšmę, kad išmanytų tikėjimo doktrinas, nes juk tiesioginė pareiga bus padėti krikšto vaikui žengti tikėjimo keliu.

Svarbiausia susidėlioti prioritetus ir neskubant apgalvoti visus pasrinkimo variantus, nes krikštatėvius pasirenkate visam gyvenimui, ir keisti jų nebegalėsite.

Neigiamas atsakymas

Nors būti pakviestam tapti krikšto tėvu arba rėmėju yra didelė garbė, tačiau tuo pačiu tai rimtas įsipareigojimas. Todėl būtina išanksto potencialių krikšto tėvų pasiteirauti, ar jie norėtų prisiimti tokio asmens vaidmenį. Deja, atsakymas ne visada gali būti teigiamas. Pasistenkite nenuliūsti, jei taip nutiks – gali būti daug priežasčių, kodėl jie negali prisiimti šio vaidmens:

a) Jie jau gali turėti per daug kitų krikšto vaikų, tad nesugebės skirti tiek laiko ir pastangų bendravimui su jūsų vaiku, kiek reikia;

b) Jie gali turėti per daug kitų įsipareigojimų, kurie trukdo jiems rimtai atlikti savo vaidmenį;

c) Jie gali nejaukiai jaustis dėl duodamų pažadų krikšto ceremonijos metu, ypač, jeigu tai yra religinė ceremonija, o jie arba nėra religingi, arba turi kitą tikėjimą;

d) Jie gali jausti, kad yra per jauni ar per seni tapti krikštatėviais;

e) Jiems gali tiesiog nepatikti vaikai!

 

Išgirdus neigiamą atsakymą, telieka padėkoti  už atvirumą. Juk geriau turėti kažką, įsipareigojusį būti geru krikšto tėvu nei kažką, kas tiesiog pasakytų „taip“, bet nevykdytų savo vaidmens.

 

Straipsnio autorė: Alma Užusienė

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 5 (2 balsai)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms