Provoslaviškos krikštynos

2008.12.23. 

Kartu su gimimo stebuklu, mūsų laukia kitas - dvasinio žmogaus gimimo stebuklas. Krikšto sakramentas - šventė, kuri gyvenime būna tik vieną kartą, - rašo rusų klausimų-atsakymų žurnalas http://www.shkolazhizni.ru/

Kalbėsime apie pravoslaviškąjį krikštą. Tai žinoma kažkas daugiau, nei gražus paprotys. Tėvai, prieš krikštydami savo vaiką stačiatikių cerkvėje, turėtų patys stengtis kuo daugiau sužinoti apie šią religijos pakraipą. Žinių galima pasisemti iš religinių knygų ar pabendravus su šventiku.

Žinoma, labai svarbu išsirinkti rūpestingus, sąžiningus krikštatėvius arba krikšto liudininkus. Pagal šių žmonių tikėjimą ir bus krikštijamas vaikelis. Būtent jie bus atsakingi už krikštasūnio ar krikštaduktės dvasinį auklėjimą. Vadovaujantis cerkvės kanonais, krikštatėviu gali būti tik stačiatikių tikėjimą išpažįstantis, priėmęs krikštą žmogus. Patys tėvai negali tapti savo vaiko krikšto liudininkais. Tačiau seneliai, senelės, broliai ar seserys puikiai tinka šiam garbingam vaidmeniui. Šiaip užtenka tik vieno krikštatėvio -berniukui, o krikštamotės - mergaitei. Tačiau pagal seną rusų tradiciją kviečiami du krikštatėviai.

Dėl apeigų pasirinktoje cerkvėje reiktų susitarti vėliausiai likus savaitei iki numatytos krikštynų datos. Svarbu iš anksto susipažinti ir pabendrauti su šventiku, krikštysiančiu jūsų sūnų ar dukrą. Žinoma, tai nėra būtina, jei esate nuolat tą cerkvę lankantis parapijietis. Sužinokite, kiek svečių galima pakviesti į cerkvę pažiūrėti pačių apeigų, ar galima fotografuoti bei filmuoti; kiekvienas šventikas gali turėti apie tai savo nuomonę. Beje, pakrikštyti vaikelį galima ir namuose, pasikvietus šventiką pas save.

Dar vienas svarbus momentas - jums reikės išrinkti vaikui krikšto vardą. Pasaulietinis ir šventas vardai ne visuomet sutampa. Tokių įprastų mūsų ausiai vardų, kaip Ruslanas ar Ina bažnytiniame kalendoriuje ir su žiburiu nerasi. Tokiu atveju parenkamas panašiai skambantis šventas vardas. Pavyzdžiui: Ruslanas - Rostislavas, Ina - Joana. Arba galima pakrikštyti vaiką vardu, kuris būtų
artimas pagal bažnytinius kalendorius vaiko gimimo arba krikštynų datai. 

Belieka suruošti krikštynų kraitelį. Apeigose būtiniausi bus:

- Kryželis su grandinėle, nešiojamas prie kūno. Jo nereikia pašventinti krikšto išvakarėse - tai bus atliekama pačių apeigų metu.
- Didelis minkštas rankšluostis (geriau baltas). Pageidautina, kad jis būtų naujas. Juo vaikelis apgaubiamas iš karto pakrikštijus.
- Balti puošnūs drabužėliai mažyliui. Kuo puošnesni, tuo geriau! Nepasikuklinkit juos renkantis. Jei sūnelį ar dukrytę krikštysite šaltu oru, rinkitės šiltesnius, bet svarbiausia, sniego baltumo, rūbelius. Jais aprengsite vaiką tik po to, kai šventikas jį panardins „kupelėje". Iki to momento mažylis galės būti aprengtas kasdieniais drabužėliais.
-Mažas maišelis. Į jį įdėsite vaiko plaukų sruogą, kurią šventikas nukirps kaip pirmos aukos Dievui ženklą. Saugokite ją - tai šeimos relikvija.
-Vaikiškas apklotas. Jo prireiks, jei krikštysite dar dviejų metukų neturintį vaiką: patogu pasitiesti jį ant stalo pervystymui (toks stalas turėtų būti), kad būtų patogu aprengti iškilmių kaltininką. Arba tiesiog apgaubti juo iškeltą iš „kupelės" vaiką, kad šis nesušaltų.

Su savimi reikia turėti vaiko gimimo liudijimą ir vieno iš tėvų dokumentus. Krikštatėviams apeigų metu reikės skaityti tikėjimo simboliu laikomą tikėjimo maldą. Jeigu jie nemoka jos mintinai, reikėtų užsirašyti ant lapelio.

Eidami į cerkvę, nepamirškite savo kryželių, nešiojamų prie kūno. Krikštamotės makiažas neturi būti ryškus, lūpos nedažytos. Apsirengti reiktų kukliau (vietoj kelnių geriau rinktis sijoną ar suknelę - tik ne mini!), galvą reiktų pridengti skarele ar skrybėlaite.

Pačios apeigos trunka apie 45 minutes. Dažniausiai jos vyksta specialioje mažoje ir šiltoje patalpoje, esančioje prie cerkvės. Patarnaujantys apeigoms vandenį „kupelėje" būtinai pašildo, kaip įprasta maudant vaikus paprastoje vonioje. Nebijokite, patikėkite savo turtą šventikui-popui. Jis labai atsargiai panardins jūsų vaikelį į „kupelę". Nei tėvams, nei krikštatėviams dėl to tikrai nereikia jaudintis. Jei išliksite ramūs, tikėtina, kad vaikelis netgi nepravirks. Nors kai kurios stačiatikių tautos tiki, kad vaiko verksmas krikšto metu - labai geras ženklas!

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 5 (2 balsai)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms