Šv. Matas - apaštalas ir evangelistas

2009.09.20. 

Rugsėjo 21-ąją katalikų bendruomenėje minimas vienas iš Jėzaus Kristaus apaštalų - evangelistas Matas.

Mato (hebr. "Viešpaties dovana") vardas Lietuvoje vėl itin populiarus. Statistikos departamento duomenimis, pernai kūdikiams suteiktų vardų dešimtuke pirmąją vietą užėmė būtent Mato vardas (po jo - Luko, Nojaus, Dovydo, Kajaus, Roko, Dominyko, Manto, Igno, Arno vardai).

Kas buvo šventasis, kurio vardas Lietuvoje išgyvena renesansą?

Jam tradiciškai priskiriamoje pirmojoje iš keturių kanoninių evangelijų pabrėžiama, kad Matas buvo muitininkas, dėl Jėzaus neabejodamas atsisakęs pelningo darbo ir garantuoto uždarbio. Naujajame testamente rašoma, kad Jėzus sutiko žmogų, vardu Matas, ir tarė jam: "Eik paskui mane!". Šis atsikėlė ir nuėjo paskui Jėzų, visą tolesnį gyvenimą paskirdamas žinios apie Viešpatį skelbimui.
Panašų epizodą aprašo ir evangelistai Morkus bei Lukas, tik jie tąjį muitininką vadino ne Matu, bet Leviu.

Matas evangelistas yra gerbiamas ir katalikų, ir stačiatikių. Pastarieji Šv. Matą mini ne rugsėjo 21-ąją (kaip katalikai), bet lapkričio 16 dieną.
Žinotina, kad rugsėjo 21-oji sutapatinta su Šv. Mato varduvėmis įsitvirtinus krikščionybei.

Mūsų protėviams ši diena pirmiausia reiškė rudens šventę - derliaus darbų pabaigą. Rugsėjo pabaigoje drauge su kaimynais ir giminėmis būdavo padėkojama už rudens dovanas ir ragaujamas naujojo derliaus miežių alaus. Ši šventė vadinta Ragautuvėmis, Koštuvėmis, Sambariais arba Alutiniu. Gėrimas buvo aukojamas ir dievams - juo tarsi pašventinant buvo aplaistomi pirkios langai ir durys.
Išlikęs posakis "Po švento Mataušo ir žemė ataušo" taipogi žymi orų kaitą. Po Šv. Mato prasideda šalčiai. Pats laikas užmiršti maudynes ežeruose ir spintose paieškoti pirštinių.

 

Visa šioje svetainėje publikuojama medžiaga bei nuotraukos priklauso portalui „Viskas krikštynoms", jeigu nenurodyta kitaip.Griežtai draudžiama ja naudotis ir platinti kitose interneto svetainėse ar žiniasklaidos priemonėse  bet kuriuo pavidalu, be išankstinio raštiško „Viskas krikštynoms" sutikimo. Jei sutikimas gautas, turi būti nuoroda į „Viskas krikštynoms" kaip informacijos šaltinį.

Jūsų vertinimas: Jokio Vidutinis 3 (2 balsai)

© 2008-2019 Viskas krikštynoms